راهنمای شستشوی – شستن – حمام در کمترین زمان و آسان

شستن حمام از جمله فعالیت های تقریبا سخت در بخش خانه تکانی و یا نظافت عمومی خانه است. سخت بودن این کار همیشه باعث می شود که همیشه آن را به روزهای آتی می اندازیم. در این مقاله سعی بر آن داریم تا به بررسی روش های شستشوی حمام به ساده ترین روش ممکن و در کوتاه ترین زمان ممکن بپردازیم. در برخی موارد و پس از مدت زمان طولانی از استفاده از حمام، شاید نیاز به بازسازی حمام وجود داشته باشد.

آماده سازی‌ های قبل از شستشو و یا شستن حمام 

  • خارج کردن وسایل اضافی درون حمام مثل شامپو، لباس، سطل زباله و …..
  • اگر در حمام توالت فرنگی تعبیه شده است، درون کاسه مواد سفیدکننده و ضد عفونی کننده ریخته و حدود نیم ساعت صبر می کنیم. در هنگام استفاده از مواد سفیدکننده، حتما باید هواکش روشن باشد.
  • برای از بین بردن لکه ها می توان از پودر لکهبر استفاده کرد. باید توجه داشت که پودر لکه بر هم 10 تا 15 دقیقه بر روی لکه باقی بماند. همچنین بایستی از مواد لکه بری استفاده کرد که آسیبی به کاشی و سرامیک وارد نکنند.

تمیز کردن سطوح

  • برای تمیز کردن سطوح در ابتدا مواد ضدعفونی کننده را بر روی دیوار، سقف و پنجره ها اسپری کنید و بگذارید چند دقیقه بماند.
  • برای پاک کردن دوش و شیرها از اسپری پاک کننده مخصوص استیل استفاده کنید و بر روی آن ها اسپری کرده و چند دقیقه بعد آن ها را با حوله و یا اسنفج پاک کنید.
  • آینه و شیشه ها را با شیشه پاک کن و دستمال پاک کنید.
  • از دورترین نقطه از در شروع به جاروکردن کنید و اشغال های کف را کاملا تمیز کنید. سپس با آب و سفیدکننده صابونی آن را بشویید. حواستان باشد تا چیزی از صابون در کف نماند چون سطح لغزنده می شود و ممکن است زمین بخورید. حتما اطراف کاسه توالت را به خوبی تمیز کنید زیرا اکثرا آلودگیها در آنجا جمع می شوند.

شستن دوش حمام

اگر سری دوش حمام را هر چند وقت یکبار به خوبی تمیز نکنید ممکن است به مرور زمان متوجه بروز بیماری‌های تنفسی در خود یا خانواده‌تان شوید. سری دوش جرم زیادی می‌گیرد بنابراین محل مناسبی برای جمع شدن میکروب‌ها و رشد آن‌ها می باشد. بنابراین هربار که آن را باز کنید ممکن است ناخواسته جرم آن به ریه شما وارد شود. بنابراین پیش از شستشوی حمام، سر دوشی حمام خود را تمیز کنید.

برای شستشوی دوش حمام، مقداری سرکه سفید را در یک پلاستیک کوچک بریزید و به روی سری دوش ببندید. یک شب تا صبح بگذارید که بماند تا به خوبی سردوش خیس بخورد. سپس صبح کیسه را از سردوش جدا کنید و آب را باز کنید تا آلودگی‌های موجود در دوش خارج شوند. بدنه دوش حمام را نیز می‌توانید با سرکه یا پودر جوش شیرین به خوبی برق بیندازید.

دیوارها و کف حمام

از آنجایی که حمام، فضای مرطوبی دارد همین رطوبت می‌تواند ایجاد جرم و آلودگی کند. بنابراین لازم است تمام نقاط حمام به خوبی شسته و ضدعفونی شود. 

درز کاشی‌ها

اغلب کف حمام از جنس کاشی است و کاشی‌ها نیز درزهایی دارند که تمیزکردنشان دشوار است. هرچند اگر شستشوی حمام و دستشویی را به طور مداوم انجام دهید در این مرحله زمان زیادی بابت تمیزکردن درز کاشی‌ها نیاز نخواهید داشت. به روی درز کاشی‌ها مقداری مایع سفید کننده بریزید. بگذارید چند دقیقه بماند سپس با یک مسواک تمیز یا برس شستشو به روی درزها بکشید تا اگر جرم یا آلودگی در این درزها  وجود دارد از بین برود. شستن درزها را می‌توانید به بعد از تمیزکردن کف موکول کنید.

فراموش نکنید هواکش حمام و دستشویی را روشن کنید تا بوی سفیدکننده شما را اذیت نکند. همچنین بهتر است حداقل هر شش ماه یکبار این کار را انجام دهید تا درز کاشی‌ها همیشه تمیز و عاری از هرگونه میکروبی باقی بمانند.

کاشی‌ها، دیوار و سقف حمام

برای تمیزکردن کاشی‌ها، دیوار و سقف حمام می‌توانید از اسپری چند منظوره استفاده کنید. هرچند جرم‌گیر نیز می‌تواند انتخاب مناسبی برای این کار باشد. در هر دو حالت، محلول شوینده مورد نظرتان را به روی کف، دیوارها و سقف بزنید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس آب داغ را باز کنید تا کمی بخار ایجاد شود. از حمام خارج شوید و درب آن را ببندید تا رطوبت ایجاد شده با محلول شوینده ترکیب شود. پس از ۲۰ دقیقه باز گردید و دیوارها را با دستمال خشک و تمیز و کف حمام را با تی خشک کنید. بهتر است تمیزکردن کاشی‌های کف را به بعد از تمیزکردن سقف و دیوارها موکول کنید.

تمیزکردن و شستشوی توالت

برای تمیزکردن کاسه توالت، یک پیمانه جوش شیرین در آن بریزید. بگذارید چند دقیقه بماند، سپس با برس توالت به روی آن بکشید تا کاملا سفید و براق شود. سپس سیفون را بکشید یا به روی آن آب بریزید تا کاملا تمیز شود. برای این کار نیز می‌توانید از جرم گیر استفاده کنید.

سینک دستشویی

برای شستن و تمیزکردن سینک دستشویی نیز می‌توانید از سرکه سفید و جوش شیرین استفاده کنید. این ترکیب را روی سینک بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس با یک اسفنج تمیز روی سینک بکشید و در نهایت آن را با آب داغ بشویید. برای شستشوی شیرآلات دستشویی نیز از دستمال ضدعفونی کننده یکبار مصرف استفاده کنید تا باکتری‌های موجود روی بدنه شیرآلات را از بین ببرد. جالب است بدانید، سینک دستشویی یکی از آلوده‌ترین نقاط حمام و دستشویی است که برخی آن را حتی آلوده‌تر از توالت می‌دانند. بنابراین لازم است هنگام شستشوی حمام و دستشویی، این ناحیه نیز به خوبی ضدعفونی شود.

هواکش یا تهویه کننده هوای حمام و دستشویی

هواکش نیز پر از گرد و خاک و آلودگی می‌شود، بنابراین اگر می‌خواهید شستشوی حمام و دستشویی را به بهترین شکل انجام دهید، نیاز است تا هواکش هم به خوبی تمیز و گردگیری شود تا با هر بار استفاده از آن، هیچ گرد و خاک و آلودگی وارد فضای حمام نشود. کافیست هواکش را باز کنید، داخل آن را با یک دستمال تمیز و خشک گردگیری کنید. سپس با یک دستمال مرطوب یا اسپری چند منظوره نسبت به تمیزکردن داخل آن اقدام کنید. در نهایت درب آن را ببندید و همانند قبل، اما اینبار تمیزتر و سالم‌تر، از آن استفاده کنید.

تمیز کردن کف حمام

تمیز نگه داشتن کف حمام برای حفظ سلامت شما امری ضروری است. در صورتی که کف حمام شما از کاشی، وینیل یا پارکت ساخته شده باشد با مراحل زیر می ­توانید به آسانی آن را تمیز کنید و برق بیندازید.

روش کار

گام اول: اطمینان از تهویه مناسب

پنجره ­ها را باز بگذرارید تا هوای تازه وارد شود یا از یک فن کوچک برای گردش هوا استفاده کنید.

گام دوم: تمیز کردن کف حمام

تمام پادری­ های حمام، سطل­ های زباله و سایر وسایل را از حمام خارج کنید. الان زمان مناسبی برای شستن پادری­ ها است تا همزمان با تمیزکاری کف حمام آنها نیز تمیز شوند.

گام سوم: آماده ­سازی کف حمام

کف حمام خود را به خوبی جارو بکشید تا کثیفی و موهایی که ممکن است روی زمین باشد پاک شود. به گوشه ­های حمام که این نوع کثیفی­ها می­توانند جمع شوند توجه بیشتری داشته باشید.

گام چهارم: آماده­ سازی محلول پاک کننده

برای تهیه محلول سرکه، 1 گالن آب، 4/1 فنجان سرکه سفید و 1 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را مخلوط کنید. برای تهیه محلول سفید کننده، 1 گالن آب و 3/1 فنجان سفید کننده را با هم ترکیب کنید. اگر از پاک کننده همه منظوره استفاده می ­کنید، دستورالعمل­ های روی بسته­ بندی را قبل از استفاده مطالعه کنید.

گام پنجم: شستن کف حمام

تی خود را با محلول تمیز کننده خیس کنید و از انتهای اتاق به سمت در اتاق شروع به تمیز کردن کنید.

گام ششم: تمیز کردن گوشه­ ها

حتماً به تمیز کردن گوشه ­ها و قرنیزها که گرد و خاک در آنجا بیشتر جمع می ­شود توجه ویژه­ای داشته باشید.

گام هفتم: اثر گذاری محلول

اجازه بدهید چند دقیقه محلول کف شوی روی کف حمام بماند تا جرم و کثیفی از بین برود و تاثیر بیشتری روی لکه ­های به جای مانده داشته باشد.

گام هشتم: آبکشی و خشک کردن

در صورت نیاز، تی خود را بشویید و برای اطمینان از تمیز کاری، یک بار دیگر روی زمین بکشید. می­ توانید اجازه دهید کف زمین با گردش هوای اتاق خشک شود یا از یک حوله کهنه برای سرعت بخشیدن به خشک شدن استفاده کنید و درخشندگی خوبی به کف اتاق بدهید.

تمیز کردن توالت

تمیز کردن توالت کثیفی، باکتری­های مضر و لکه ­های زشت را از بین می­برد. هر چقدر توالت خود را مرتب تمیز کنید، تمیزکاری­ های بعدی آسان­تر خواهد بود.

راهکارها

گام اول

تمیزکردن را از کاسه توالت شروع کنید. از برس برای پخش کردن پاک کننده در تمام قسمت­ های کاسه استفاده کنید.

گام دوم

مواد ضدعفونی کننده را روی قسمت بیرونی توالت اسپری کنید. برای تمیز کردن توالت از اسکاج ظرفشویی استفاده کنید.

گام سوم

با استفاده از برس توالت، کاسه توالت را تمیز کنید. فراموش نکنید که زیر لبه­ای که آب توالت در آن جریان دارد را تمیز کنید. سپس سیفون را بکشید تا آب کثیف (حاصل از تمیزکاری) از کاسه خارج شود.

گام چهارم

از دستمال­ های ضد عفونی کننده برای تمیز کردن صندلی توالت، از جمله قسمت زیرین و درپوش صندلی توالت استفاده کنید. دستمال ­های کثیف را در سطل زباله بیندازید.

تمیز کردن وان و دوش

به دلیل استفاده مکرر از آنها، دوش و وان شما همیشه در برابر کف صابون، کپک، کثیفی و جرم آسیب پذیر هستند. تمیز نگه داشتن این نواحی می­ تواند رشد کپک ­ها را تا حد زیادی کاهش دهد و میکروب ­ها و باکتری ­ها را دور نگه دارد. در حالی که انواع زیادی از پاک کننده ­های حمام و وان موجود است، مخلوط سفید کننده و آب یکی از ساده ­ترین راه­ها برای تمیز کردن، ضد عفونی کردن و مبارزه با کپک و جرم است.

راهکارها

گام اول

فن حمام را روشن کنید یا مطمئن شوید که درب حمام برای تهویه مناسب باز است. تمام بطری­ های شامپو، صابون ­ها و سایر وسایل را از ناحیه دوش یا وان بردارید.

گام دوم

دیواره­ های وان و دوش را با آب گرم بشویید. 4/3 فنجان سفید کننده را با 1 گالن آب گرم ترکیب کنید.

گام سوم

دیواره­ های دوش، کف و سطوح وان را با محلول تهیه شده تمیز کنید و حدود پنج دقیقه صبر کنید تا محلول اثر کند.

گام چهارم

برای حذف کامل محلول سفید کننده تمام قسمت ­ها را با آب گرم بشویید. وان یا دوش شما باید تمیز و ضد عفونی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *