راهنمای شستشوی حمام و دستشویی

دوش حمام

اگر سری دوش حمام را هر چند وقت یکبار به خوبی تمیز نکنید ممکن است به مرور زمان متوجه بروز بیماری‌های تنفسی در خود یا خانواده‌تان شوید. سری دوش جرم زیادی می‌گیرد بنابراین محل مناسبی برای جمع شدن میکروب‌ها و رشد آن‌ها می باشد. بنابراین هربار که آن را باز کنید ممکن است ناخواسته جرم آن به ریه شما وارد شود. بنابراین پیش از شستشوی حمام، سر دوشی حمام خود را تمیز کنید.

برای شستشوی دوش حمام، مقداری سرکه سفید را در یک پلاستیک کوچک بریزید و به روی سری دوش ببندید. یک شب تا صبح بگذارید که بماند تا به خوبی سردوش خیس بخورد. سپس صبح کیسه را از سردوش جدا کنید و آب را باز کنید تا آلودگی‌های موجود در دوش خارج شوند. بدنه دوش حمام را نیز می‌توانید با سرکه یا پودر جوش شیرین به خوبی برق بیندازید.

دیوارها و کف حمام

از آنجایی که حمام، فضای مرطوبی دارد همین رطوبت می‌تواند ایجاد جرم و آلودگی کند. بنابراین لازم است تمام نقاط حمام به خوبی شسته و ضدعفونی شود. 

درز کاشی‌ها

اغلب کف حمام از جنس کاشی است و کاشی‌ها نیز درزهایی دارند که تمیزکردنشان دشوار است. هرچند اگر شستشوی حمام و دستشویی را به طور مداوم انجام دهید در این مرحله زمان زیادی بابت تمیزکردن درز کاشی‌ها نیاز نخواهید داشت. به روی درز کاشی‌ها مقداری مایع سفید کننده بریزید. بگذارید چند دقیقه بماند سپس با یک مسواک تمیز یا برس شستشو به روی درزها بکشید تا اگر جرم یا آلودگی در این درزها  وجود دارد از بین برود. شستن درزها را می‌توانید به بعد از تمیزکردن کف موکول کنید.

فراموش نکنید هواکش حمام و دستشویی را روشن کنید تا بوی سفیدکننده شما را اذیت نکند. همچنین بهتر است حداقل هر شش ماه یکبار این کار را انجام دهید تا درز کاشی‌ها همیشه تمیز و عاری از هرگونه میکروبی باقی بمانند.

کاشی‌ها، دیوار و سقف حمام

برای تمیزکردن کاشی‌ها، دیوار و سقف حمام می‌توانید از اسپری چند منظوره استفاده کنید. هرچند جرم‌گیر نیز می‌تواند انتخاب مناسبی برای این کار باشد. در هر دو حالت، محلول شوینده مورد نظرتان را به روی کف، دیوارها و سقف بزنید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس آب داغ را باز کنید تا کمی بخار ایجاد شود. از حمام خارج شوید و درب آن را ببندید تا رطوبت ایجاد شده با محلول شوینده ترکیب شود. پس از ۲۰ دقیقه باز گردید و دیوارها را با دستمال خشک و تمیز و کف حمام را با تی خشک کنید. بهتر است تمیزکردن کاشی‌های کف را به بعد از تمیزکردن سقف و دیوارها موکول کنید.

تمیزکردن و شستشوی توالت

برای تمیزکردن کاسه توالت، یک پیمانه جوش شیرین در آن بریزید. بگذارید چند دقیقه بماند، سپس با برس توالت به روی آن بکشید تا کاملا سفید و براق شود. سپس سیفون را بکشید یا به روی آن آب بریزید تا کاملا تمیز شود. برای این کار نیز می‌توانید از جرم گیر استفاده کنید.

سینک دستشویی

برای شستن و تمیزکردن سینک دستشویی نیز می‌توانید از سرکه سفید و جوش شیرین استفاده کنید. این ترکیب را روی سینک بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس با یک اسفنج تمیز روی سینک بکشید و در نهایت آن را با آب داغ بشویید. برای شستشوی شیرآلات دستشویی نیز از دستمال ضدعفونی کننده یکبار مصرف استفاده کنید تا باکتری‌های موجود روی بدنه شیرآلات را از بین ببرد. جالب است بدانید، سینک دستشویی یکی از آلوده‌ترین نقاط حمام و دستشویی است که برخی آن را حتی آلوده‌تر از توالت می‌دانند. بنابراین لازم است هنگام شستشوی حمام و دستشویی، این ناحیه نیز به خوبی ضدعفونی شود.

هواکش یا تهویه کننده هوای حمام و دستشویی

هواکش نیز پر از گرد و خاک و آلودگی می‌شود، بنابراین اگر می‌خواهید شستشوی حمام و دستشویی را به بهترین شکل انجام دهید، نیاز است تا هواکش هم به خوبی تمیز و گردگیری شود تا با هر بار استفاده از آن، هیچ گرد و خاک و آلودگی وارد فضای حمام نشود. کافیست هواکش را باز کنید، داخل آن را با یک دستمال تمیز و خشک گردگیری کنید. سپس با یک دستمال مرطوب یا اسپری چند منظوره نسبت به تمیزکردن داخل آن اقدام کنید. در نهایت درب آن را ببندید و همانند قبل، اما اینبار تمیزتر و سالم‌تر، از آن استفاده کنید.