آلاچیق

 

ساخت آلاچیق اختصاصی

انواع آلاچیق

پس از آشنایی با آلاچیق حال به بررسی انواع آلاچیق می پردازیم. آلاچیق ها معمولا برمبنای جنس و متریالی که از آن ساخته شده اند، طبقه بندی و دسته بندی می شوند. در ادامه به انواع آن با توجه به جنسی که ساخته می شوند، آشنا می شویم.

آلاچیق فلزی

آلاچیق فلزی با توجه به مزایایی که داردف چندین سال است که به همراه سایز انواع این سازه، مانند سازه های چوبی در بازار فراگیر شده و خیلی از مشتریان به سمت این جنس و متریال نیز می روند. شاید وقتی که بحث از آلاچیق می شودغ همیشه سازه هایی با جنس چوب در ذهن ما شکل می گیرید اگرچه که آلاچیق‌های چوبی از جذابیت خاصی برخوردار هستند، اما نمی توان متریال و مزایای دیگر آلاچیق ها را در نظر نگیریم. شیوه ساخت این سازه با جنس فلز با چوب متفاوت است. در پارک ها و فضاهای عمومی بیشتر از جنس و متریال فلز برای ساخت آ استفاده می شود. از جمله ویژگی های آلاچیق  فلزی بسیار بادوام و در عین حال انعطاف پذیر بودن این سازه نسبت به سایز این نوع سازه ها می باشد. از دیگر ویژگی های و مزیت های این سازه با جنس فلز نسبت به سایبان‌های چوبی سبکتر بودن آن ها می باشد و همچنین قیمت پایین‌تری دارند. پوشش سقف این سازه از متریالی مانند ورق‌های گالوانیزه (ورق طرح سفال، پرچین، شادولاین، طبرستان و…) است و در هر آب و هوایی قابل استفاده هستند و دوام بالایی دارند.

آلاچیق چوبی

از پرکاربردترین و زیباترین انواع آلاچیق های که با توجه به زیبایی و متریالی که از خود طبیعت می باشد، آلاچیق چوبی است. شاید بتوان گفت بهترین گزینه برای صاحبان باغ و باغچه‌های بزرگ، آلاچیق‌های چوبی است که جلوه باغ و ویلا را با ترکیب طبیعت، جلوه خاصی می دهد و زیباترین حالت ممکن می کند. سقف این سازه ها نیز معمولا از چوب می سازند و اطراف آن را باز می گذارند تا فضای داخل با بیرون ترکیب شود، البته این مورد سلیقه ای است و می توانید آن را پوشش دهید. با بکاربردن سقف چوبی برای این سازه می توانید فضا را به یک فضای گرم و صمیمی و دلنشین‌تر تبدیل کرد، با استفاده از این ترکیب همچنین می توانید از نفوذ قطرات باران نیز جلوگیری می کند. برای ساخت سایه بان بهتر است از چوب روس یا ترموود استفاده کرد. برای ساخت سایه بان؛ چوب ترموود از چوب روس بسیار مقاوم تر و گران تر است. برای رهایی از حشرات معمولا سایه بان را با ماده خاصی آغشته می کنند.

آلاچیق مدرن

سبک های مدرن معمولا با ترکیب طرح های مختلف و یا شیوه های ساده ساخته می شوند. بنابراین می توان ، حاصل بهره‌گیری از طراحی قدیم و جدید و ترکیب متنوع مصالح با یکدیگر می باشد که در آخر بنایی با طرح و متریال جدید خلق می شود که به آن آلاچیق مدرن گفته می شود. در واقع امروزه در ساخت این نوع از سایه بان از ترکیب مصالح فلزی و چوبی بهره می گیرند و این نوع سایه بان را مدرن می نامند.

آلاچیق پارچه‌ای

شاید بتوان گفت که این نوع از رویایی ترین و زیباترین انواع آلاچیق هامی باشد. برای ساخت این نوع می توان از پارچه‌های حریر و یا سایر پارچه ها در طراحی و تزئین دیواره‌های آن استفاده کرد. در بسیاری از باغ‌های مختص برگزاری مراسمات عروسی، با استفاده از این نوع آلاچیق پارچه‌ای لحظات به یادماندنی را برای عروس و دامادها فراهم می آورند. در واقع با ساخت این نوع می توان فضایی رویایی به محیط خود بدهید و خاص بودن را جزو مولفه های خود کنید.

جمعبندی

به طور کلی می توان گفت آلاچیق ها جزو بخش هایی از ویلا و باغ هستند، که آن ها را در طرح ها و اندازه‌های گوناگون  به منظور مکانی برای استراحت و همنشینی و همچنین محیطی آرامبخش در فضای باز خانه، ویلا، پارک ها ، و… استفادهمی شود.

 

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *