آشنایی با طراحی داخلی

طراحی داخلی

آشنایی با طراحی داخلی – شاید با خودتان گفته باشید، این طراحان داخلی چیکار می‌کنند؟ اصلاً یک طراح دکوراسیون داخلی کیه؟ درک تاثیر فضای یک محل روی ساکنین آن اساس کار یک طراح دکوراسیون داخلی است. ای نکه چطور فضای زندگی ما روی فکر، احساس و عمل ما اثر می‌گذارد از جنبه‌های مهم زندگی ماست – و خواه ناخواه، کار طراحان داخلی روی سلامتی ما تاثیر بسزایی دارد. مخصوصا جاهایی که زمانی زیادی را آنجا می‌گذرانیم، مثل خانه و محل کار.

اگر دارید به این موضوع فکر می‌کنید که یک طراح داخلی شوید، راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد – و دنبال کردن حرفه‌ی طراحی داخلی حتماً نباید از طریق راه‌های سنتی اتفاق بیافتد. بسیاری از طراحان داخلی قبل از انتخاب این مسیر خلاقانه کارشان را در شغل‌های کاملاً متفاوتی شروع کردند. حالا از این موضوع گذشته، مراحل اساسی خاصی وجود دارد که باعث می‌شود کار یک متخصص پشتوانه علمی داشته باشد.

اول از همه اینکه، درک جوامع و نیازهای آنها کار یک طراح داخلی را شکل می‌دهد. همین‌طور انواع مختلفی از مجوزها و حمایت‌ها برای اطمینان از ایمنی، دسترسی و نگاهی جامع به فضای کار طراحی داخلی وجود دارد. اگر ذهن خلاق و تونایی دارید، شاید وقت آن باشد که این حرفه را امتحان کنید.

«لیدن لویس»، طراح ad100، مالک و مدیر خلاق استودیوی لیدن لویس می‌گوید:”طراح داخلی یک متخصص طراحی است که در میان کارهای دیگر برای آراستن، ارتقای کیفیت، شرایط و برنامه‌ریزی محیط‌های سه‌بعدی و دکوری خدماتی ارائه می‌دهد تا زندگی و فضای آن را بهتر کند. این تعریف را می‌توان برای فضاهای مسکونی، تجاری، گردشگری، خدمات درمانی و غیره بکار برد.”

طراح داخلی کیست؟

تعریف طراح داخلی بسته به کسی که از او سوال می‌پرسید فرق می‌کند: «تونی گوک وایر» رئیس انجمن طراحان داخلی آمریکا (ASID) می‌گوید:”طراح یک متخصص است که از طراحی – از طریق کارایی، مواد، ایمنی، ضوابط ساخت‌ و ساز و خیلی چیزهای دیگر- برای بهبود تجربیات بشر استفاده می‌کند”

گوک وایر می‌گوید که طراحان داخلی با مخاطبین کار می‌کنند تا ببینند آنها در یک فضا چه می‌خواهند – نه برعکس. طراحان این کار را با انعکاس نیازهای مشتری و نشان دادن ارزش‌های او به کسانی که وارد محل کار یا خانه‌اش می‌شوند انجام می‌دهند. او خاطرنشان می‌کند که انجمن طراحان داخلی آمریکا اول روی خود فرد و بعد روی فضای داخلی او تمرکز می‌کند. طراحان داخلی همچنین در کارشان به دسترسی و نگاهی جامع به فضای موردنظر اهمیت می‌دهند تا مطمئن شوند تمام فضا مورد استفاده قرار گرفته است.

«چی-تیان نئوین»، ریاست دپارتمان طراحی داخلی و طراحی حفاظتی دانشکده هنر و طراحی ساوانا، شهر ساونا از ایالت جورجیا، می‌گوید که طراح داخلی یک چاره‌ساز خلاق، انسان‌شناس اجتماعی و طراح رقص تجربی در یک نفراست.

همکار طراح نئوین، «تونی پورویس» هم افزود که طراحان داخلی آگاهانه فضایی را خلق می‌کنند که ما روزانه خواه‌ناخواه با آن ارتباط برقرار کنیم. او می‌گوید:”یک طراح داخلی هنری را خلق می‌کند که انسان عیناً و لحظه‌به‌لحظه در آن زندگی، کار و بازی کند.”

مسئولیت‌های یک طراح داخلی چیست؟ یک طراح داخلی چه کارهایی انجام می‌دهد؟

طراحان داخلی بسته به فضای احتمالی و مشتری مربوطه مسئولیت‌های بسیاری دارند. مهم‌تر از همه، آن ها مسئول کار درکنار مشتری و برآوردن نیازهای روزمره‌ی او، پیروی از قوانین مربوط به سلامت و ایمنی، عمل به استانداردهای دسترسی به کل فضای مورد نظر، درک نحوه‌ی همخوانی کارشان با جامعه‌ای گسترده‌تر و برنامه‌ریزی و تکمیل پروژه‌های قابل‌اجرا تحت جدول زمانی مشخص هستند.

طراحان داخلی همچنین وظایف خاص‌تری مثل خدمات طراحی دارند، این وظایف شامل: ترسیم نقشه‌های طراحی، کنار هم قرار دادن ایده‌های مختلف درحین طرح‌ریزی فضای موردنظر، تنظیم بودجه و جدول زمانی و تامین منابع. یک پروژه‌ی طراحی داخلی، استفاده از فضا و کارایی آن را در اولویت قرار می‌دهد.

پورویس می‌گوید:”مسئولیت‌های معمول یک طراح شامل خلق مفاهیم برای برآوردن نیازها و خواسته‌های مشتری، ایجاد طرح‌های ساختمانی که پیمان‌کاران استفاده می‌کنند تا آن منظره یا چشم‌انداز ذهنی را به اجرا درآورند، هماهنگی با مشاوران در زمینه‌های مهندسی، عمل بعنوان مدیر پروژه در ارتباط با پیمان‌کاران برای نظارت بر هم نمای کلی پروژه و هم جزئیات محدوده‌ی عملیاتی پروژه و درکل اقدام از طرف مشتری از اول تا آخر هر پروژه می‌باشد.”

گوک وایر از (ASID) پروژه‌ای در شهر لیتل راک ایالت آرکانساس دارد که در آنجا پروژه‌های مسکونی و تجاری زیادی را تکمیل کرده است. او اشاره می‌کند:” ما در شرکت‌مان دوست داریم بگوییم: ما در هر چیزی که آن طرف در است تخصص داریم”

او می‌گوید که امروزه طراحی مسکونی و تجاری به هم پیوسته‌اند. افرادی که در منزل کار می‌کنند می‌خواهند فضای زندگی‌شان مناسب کار هم باشد. کسانی هم که به صورت حضوری جایی کار می‌کنند مایلند در دفتر خود درست مثل خانه راحت باشند. او در پروژه‌های بسیاری شرکت کرده، از جمله یک مرکز برای نوجوانانی دارای مشکلات روحی و سالن اقامت چندمنظوره که برنده جوایز بسیاری شد. در این موارد، او بر ماندگاری و استفاده بهینه از مواد و سلامت ذهنی و جسمی ساکنان آینده تمرکز می‌کرد.

برای طراح داخلی شدن به چه مهارت‌هایی نیاز دارید؟

برای طراح داخلی شدن، شما باید بر مدیریت پروژه مسلط باشید، مخصوصاً برنامه زمانی پروژه. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، باید قادر به پیروی از قوانین بازرسی، درک برنامه کار و نقشه ساختمان و برآوردن نیازهای مشتری باشید. فرایند طراحی ممکن است برای هر کار متفاوت باشد، اما مجموعه مهارت‌های کلی آنها شبیه است.

پورویس می‌گوید:”طراحان داخلی رسمی طوری آموزش دیده‌اند تا در طول کل فرآیند طراحی داخلی مشتری را مشارکت دهند”

نئوین می‌گوید طراحان داخلی به روابط اجتماعی قوی، شناخت فضاهای مکانی، بعلاوه کنجکاوی و زیبایی شناسی نیاز دارند و باید قدر زیبایی را بدانند.

از نظر گوک وایر، یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها همدلی است.

او می‌گوید:”وقتی بتوانی خوب گوش کنی و خودت را جای ساکن آن محل بگذاری، یک تجربه‌ی عالی و انسان‌محور ایجاد می‌کنی، و  طراحی داخلی همه‌اش همین است”

چطور یک طراح داخلی بشوید؟

رسیدن به رویای طراح داخلی شدن نباید ترسناک، یا لزوماً سرراست باشد: مثلاً گوک وایر اول در زمینه حقوق کار می‌کرده و در کنار آن در اوقات فراغت دیوارها را نقاشی کرده است. درنهایت، یکی از همین مشتریان نقاشی دیوار از او می‌خواهد تا خانه‌اش را برایش طراحی کند.

او می‌گوید:”هرگز این ایده به ذهنم هم خطور نمی‌کرد، اما آن گفتگوی کوتاه باعث شد به دانشگاه ایالت جورجیا برگردم و طراح داخلی شوم.”

گرچه مسیرهای غیر معمول بسیاری سر راه وجود دارد – مثلاً بعدها در زندگی به طراحی داخلی علاقه‌مند شده و آن را دنبال کنید – اما متخصصان هنوز هم برنامه‌های آکادمیک را توصیه می‌کنند. چه بخواهید مدرک کاردانی، کارشناسی و یا کارشناسی ارشد را در این زمینه بگیرید، خیلی مهم است که از صاحب‌نظران این حوزه یاد گرفته و پایه‌ی علمی طراحی را داشته باشید. برنامه‌های طراحی داخلی فوق‌العاد‌ه‌ی فراوانی وجود دارند که می‌توانید تجربیات واقعی کسب کرده تا کارتان را بهتر و با آگاهی و قدرت بیشتری انجام دهید. بعد از آن می‌توانید به یک شرکت طراحی داخلی پیوسته یا مستقل کار کنید.

لویس می‌گوید:”بخاطر اهمیت بسزایی که فضای دکوراسیون داخلی در کیفیت زندگی ما دارد، داشتن دانش تخصصی در زمینه‌ی طراحی داخلی لازم است. به همین دلیل، خیلی مهم است که در یک برنامه دانشگاهی معتبر یک مدرک حداقل چهار ساله گرفته باشید”

پورویس می‌گوید: “راه معمول یک طراح داخلی حرفه‌ای شدن کسب مدرک از یک دانشگاه یا دانشکده معتبر (CIDA)، حداقل دو سال تمرین تحت نظر یک طراح رسمی و بعد گذراندن سه امتحان که توسط هیئت ارزیابی طراحان داخلی (CIDQ) اجرا می‌شود.”

امتحان (CIDQ) توسط تمام اعضای (ASID) هم گرفته می‌شود تا مطمئن شوند کارشان در زمینه‌های سلامت عمومی، ایمنی و رفاه هنوز برطبق قوانین پیش می‌رود.

تفاوت بین طراح داخلی و دکوراتور داخلی چیست؟

طراحان داخلی و معماران داخلی بیشتر روی ایجاد پایه‌ی فضای ساختمانی تمرکز می‌کنند، درحالی‌که دکوراتورهای داخلی به پرکردن آن فضا توجه می‌کنند. همه‌ی آنها مشغول طراحی هستند و روی جنبه‌های مختلف یک پروژه کار می‌کنند.

گوک وایر می‌گوید:”به زبان ساده دکوراتورها جعبه‌ای را تزئین می‌کنند، درحالی‌که، طراحان و معماران داخلی آن را می‌سازند.”

برطبق گفته‌های لویس، طراحان داخلی باید نقش خود در پروژه در فضای معماری، مهندسی و علمی را درک کنند – در روابط ساختمانی و محیطی غوطه‌ور شوند.

او می‌گوید:”بدون تبعیض یا ترجیح یکی بر دیگری، فرق بین یک طراح داخلی و یک دکوراتور داخلی در تمرکز دکوراتور بر ماهیت لمسی و بصری نمای داخلی و اثاثیه و تاثیر کلی مجموع آنهاست”

منبع: AD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *